Zarządzenie nr 36 w sprawie zasad przeprowadzania likwidacji składników majątku Jastrzębskiego w sprawie zasad przeprowadzania likwidacji składników majątku Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego (D-0121/ 36 /2010)
XMLTreść
Zarządzenie nr D-0121/ 36 /2010
Dyrektora Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego
w Jastrzębiu Zdroju z dnia 27 grudnia 2010 r.
w sprawie zasad przeprowadzania likwidacji składników majątku Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju.
Na podstawie art 53 ust 1 i 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r o finansach publicznych (DzU. Nr 157 poz I240zpóźn. zm.)
zarządzam:
§1
1. Kierownicy komórek organizacyjnych Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju oraz pracownicy materialnie odpowiedzialni za powierzone im mienie zobowiązani są do okresowej (co najmniej raz w roku kalendarzowym) oceny stanu i przydatności składników majątku Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.
2. W przypadku stwierdzenia /.użycia, zniszczenia, niedoboru, przestarzałości technologicznej. braku przydatności gospodarczej, kradzieży, zaginięcia lub w przypadku sprzedaży poszczególnych składników majątku osoby zobowiązane, o których mowa w ust. 1 składają do dyrektora Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego wniosek, w sprawie likwidacji składników majątku Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§2
1. Powołanie komisji likwidacyjnej następuje na drodze zarządzenia dyrektora Jastrzębskiego
Zakładu Komunalnego. W składzie komisji nic może znaleźć się osoba, której wcześniej powierzono użytkowanie likwidowanego składnika majątku.
2. Do zakresu zadań komisji likwidacyjnej należy:
a) dokonanie identyfikacji składników majątku na podstawie oględzin, analizy dokumentów (księgi inwentarzowej), wywieszek, tabliczek znamionowych lub oznaczeń inwentarzowych:
b) dokonanie oględzin i stwierdzenie czy zgłoszone do likwidacji składniki majątku nie nadają się do dalszego użytkowania lub naprawy:
cl zbadanie, czy zgłoszone do likwidacji składniki majątku były użytkowanie zgodnie z ich przeznaczeniem, właściwie konserwowane, zabezpieczane przed zniszczeniem, zepsuciem. kradzieżą itp.;
dł w przypadku stwierdzenia nadużyć lub zaniedbań w gospodarowaniu zgłoszonym do likwidacji składników majątku - ustalenie osoby (osób) winnej;
c) ustalenie sposobu likwidacji zgłoszonych do wycofania z dalszego użytkowania składników majątku;
f) dokonanie fizycznej likwidacji składników majątku;
g) sporządzanie wykazów materiałów uzyskanych ze zlikwidowanych składników majątkowych;
h) przekazanie do magazynu lub w inne miejsce wskazane w protokole likwidacyjnym części i materiałów odzyskanych w wyniku fizycznej likwidacji składników majątku.
3. Przewodniczący komisji likwidacyjnej po otrz>maniu wniosku, o którym mowa w §1 ust. 2 niniejszego zarządzenia ustala bezzwłocznie termin i miejsce oględzin składników majątku zgłoszonych do likwidacji, o czym powiadamia pozostałych członków komisji i osobę materialnie odpowiedzialną.
4 Na podstawie oględzin majątku i analizy dokumentów komisja likwidacyjna sporządza protokół. w sprawie przeznaczenia do likwidacji składników- majątku Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.
zwany w dalszej części niniejszego zarządzenia ..protokołem likwidacyjnym", do klórego dołącza
się wszystkie zebrane w tej sprawie dokument)-. Wzór protokołu likwidacyjnego stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
3. Komisja likwidacyjna w toku oględzin stwierdzić może potrzebę sporządzenia opinii prze/
rzeczoznawcę branżowego.
4 Protokół likwidacyjny podlega zatwierdzeniu przez dyrektora Jastrzębskiego Zakładu
Komunalnego i stanowi podstawę do fizycznej oraz księgowej likwidacji środka majątkowego, z
zastrzeżeniem § 5.
§3
1. Sposób fizycznego zniszczenia rzeczowych składników majątku powinien być zgodny z ustaleniami zawartymi w- protokole likwidacyjnym.
2. W przypadku zlecenia fizycznej likwidacji składników majątku podmiotowi specjalistyc/jiemu dokumentacja dotycząca zlecenia stanowi załącznik do protokołu likwidacyjnego.
3. Rachunki ze składowisk odpadów, skupów złomu, opinii rzeczoznawców, faktury sprzedaży itd. stanowią załącznik do protokółu likwidacyjnego.
Uzyskane w wyniku likwidacji zdatne do dalszego użytku części, które mogą być w przyszłości wykorzystane np. jako części zamienne, ujmowane sa w protokole odzysku części i materiałów użytecznych, stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§5
1, Do udokumentowania likwidacji składników majątkowych ujętych w ewidencji syntetycznej i analitycznej Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego śluzy dowód likwidacji składnika majątku LX zwany dalej „dowodem LT", którego wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia. 2 Dowód LT sporządza komisja likwidacyjna.
3. Załącznikiem do dowodu IT jest protokół likwidacyjny.
4. Sprawdzony i podpisany dowód LI stanowi podstawę do wyksięgowania składnika majątkowego z ewidencji syntetycznej i analitycznej Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.
§6 Traci moc Zarządzenie Nr — D-0121 /14/2006 Dyrektora Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu Zdroju z dnia 19 kwietnia 2006 r. w sprawie powołania komisji dla przeprowadzenia likwidacji środków trwałych Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu Zdroju.
§7
Wykonanie zarządzenia potwierdzam kierownikowi sekcji spraw gospodarczych.
§8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania
-